Witamy na oficjalnej stronie gmin partnerskich Gozdnica - Hahnichen Wtorek 14 marca 2017 r.

Święto rodzin granicznych Gozdnica – Hähnichen

Święto rodzin granicznych Gozdnica – Hähnichen
Święto rodzin granicznych Gozdnica – Hähnichen
W sobotę 18 czerwca 2011 r. w Domu Kultury w Gozdnicy odbyła się polsko – niemiecka impreza „Święto rodzin granicznych Gozdnica – Hähnichen”. Na zaproszenie Burmistrza Zdzisława Płaziaka przybyły rodziny z Polski i Niemiec. Wśród uczestników znalazły się między innymi dwa małżeństwa, które świętowały 60. rocznicę ślubu i jedno, które obchodziło 50. lecie. Szczególne życzenia i gratulacje skierowane były do tych trzech małżeństw. Wśród uczestników były także ich rodziny oraz małżeństwa z mniejszym stażem.
Po przyjeździe gości z Niemiec wszyscy zgodnie z planem udali się na spacer po Gozdnicy. Miejscowi uczestnicy pokazali przybyłym z Hähnichen ciekawe i zabytkowe miejsca takie, jak: kościół polsko – katolicki z XVIII wieku;  kościół rzymsko – katolicki wybudowany w latach 1929 – 1930 oraz zabytkową willę z 1889 r., w której mieści się obecnie siedziba biura Gozdnickich Zakładów Ceramiki Budowlanej.  Następnie wszyscy udali się do Domu Kultury. Uroczystość rozpoczęła się występem dzieci z Przedszkola Miejskiego z grupy Biedronek pod opieką pani Beaty Richert. Dzieci przedstawiły inscenizację pt. „Dożynki” oraz polskie tańce ludowe.
Zespół teatralny gimnazjalistów, pod  kierunkiem nauczycielki języka polskiego pani Aleksandry Szwec,  przedstawił w języku polskim i niemieckim, ciekawy i pełen humoru spektakl teatralny „Kilka prawd o małżeństwie” .  Uczestnicy byli zachwyceni występami artystycznymi dzieci i młodzieży.
Po części artystycznej burmistrzowie obu gmin przywitali uczestników projektu. Złożyli im życzenia szczęścia rodzinnego, wręczając przy tej sposobności drobne upominki oraz wznieśli toast „za rodzinę”  symboliczną lampką szampana. Następnie wszyscy goście zaproszeni zostali przez organizatorów na uroczystą kolację, złożoną między innymi z typowych potraw regionalnych. Po kolacji rodziny polskie i niemieckie śpiewały znane im pieśni biesiadne. Ciekawym doświadczeniem był fakt, że niektóre z tych pieśni śpiewano wspólnie w obu językach jednocześnie.  W trakcie wspólnej zabawy tanecznej polscy i niemieccy członkowie rodzin opowiadali ciekawe i zabawne zdarzenia ze swojego życia rodzinnego. Zabawa przeplatana była także zabawnymi konkursami oraz życzeniami składanymi sobie wzajemnie za pośrednictwem osoby prowadzącej obsługę muzyczną imprezy.  Na zakończenie uczestnicy podziękowali za mile spędzony wieczór w gronie przyjaznych im osób i wyrazili nadzieję, że spotkają się na podobnej uroczystości być może w Gminie Hähnichen. O godzinie 215 uczestnicy z Niemiec zostali odwiezieni do swoich domów.
 Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa – 10 % w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 .
Projekt współfinansowany
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa – 10 % w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.