Witamy na oficjalnej stronie gmin partnerskich Gozdnica - Hahnichen Wtorek 14 marca 2017 r.

Polsko – niemieckie obchody Dnia Strażaka

Polsko – niemieckie obchody Dnia Strażaka
Polsko – niemieckie obchody Dnia Strażaka
W sobotę, 19 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka w ramach projektu Polsko – niemieckie obchody Dnia Strażaka.
W spotkaniu uczestniczyli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gozdnicy (50 osób) i z Ochotniczej Straży Pożarnej w Spree (30 osób) z niemieckiej Gminy Hähnichen w Saksonii. Projekt  miał charakter imprezy otwartej, dlatego uczestniczyła w niej publiczność obu gmin. Zgodnie z planem, o godz. 17:15  uczestnicy projektu spotkali się przed budynkiem remizy strażackiej w Gozdnicy. Po uroczystym powitaniu strażaków obu gmin partnerskich, odbyły się konkursy strażackie pomiędzy zaprzyjaźnionymi druhami z Polski i Niemiec  oraz  pokaz  ich umiejętności. Następnie odbył się uroczysty przemarsz strażaków w strojach galowych, ulicami miasta  przy dźwiękach syren strażackich, do Domu Kultury.  W Domu Kultury w Gozdnicy nastąpiła dalsza część imprezy: składanie życzeń z okazji Dnia Strażaka, występy, wręczanie odznaczeń, podziękowań i upominków uczestnikom projektu oraz materiałów promocyjnych uczestnikom i obecnej publiczności z Gozdnicy i z Gminy Hähnichen. W trakcie występów przypomniano historię ustanowienia Dnia Strażaka. Szeroko opowiedziano o patronie strażaków świętym Florianie, który właściwie nie był strażakiem, ale legendy wokół jego osoby spowodowały, że stał się patronem osób, które wykonują niebezpieczne zawody, związane z ogniem.
Prezesi zaprzyjaźnionych drużyn strażackich poinformowali zebranych o codziennej pracy swoich jednostek oraz do jakich akcji są najczęściej wzywani. Ciekawym elementem uroczystości było wspólne biesiadowanie, w trakcie którego strażacy polscy i niemieccy wspominali najbardziej udane akcje ratunkowe, ćwiczenia i inne momenty godne zapamiętania. Końcowym etapem imprezy była wspólna zabawa taneczna druhów z Gozdnicy i Hähnichen, która zakończyła się ok. godz. 4:00 .

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa – 10 % w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013 .

Projekt współfinansowany
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa – 10 % w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.